SDÍLET

Vážený pane Johne,

velmi Vám děkuji za Vaši obsáhlou odpověď. Uvědomuji si, že jsem Vás stál již hodně času, přesto mne Vaše odpovědi přivedly na dvě dodatečné otázky. Nechám na Vás, jestli na ně odpovíte Vy sám, nebo někdo z Vašich spolustraníků.

Můžete více rozvést, či odkázat na nějaký článek o protikorupčních auditech? Zatím tomu rozumím tak, že vybraná auditorská firma by analyzovala postup při zadávání veřejných zakázek a navrhla taková opatření, aby se riziko korupce snížilo na co nejmenší míru. Hledal jsem na Vašich stránkách v sekci „Korupce“, ale nic podrobnějšího jsem nenalezl.

Kdo z Vaší strany pracuje na návrhu zákona o lobbingu a transparentním financování politických stran? Lze čerpat inspiraci v legislativě nějaké jiné země?

O Vašem rozdávání náhubků a novele „náhubkového“ zákona od p. Kocába samozřejmě vím, jen můj mail byl posílán ještě před těmito událostmi.

O etickém kodexu Vaší strany jsem doposud neslyšel a po jeho prostudování musím přiznat, že je to velmi zajímavý dokument, pro stávající parlamentní strany velmi užitečný a potřebný.

Jinak pro Vaši informaci – podobné otázky jsem samozřejmě zaslal i dalším pražským kandidátům parlamentních ale i některých neparlamentních stran. Zkušenosti jsou následující:

Za ČSSD mi pouze ing. Kalábková nabídla osobní setkání, p. Hulínský poslal odpověď ve smyslu, že v době volební kampaně nemá na odpovídání čas a abych si informace dohledal na jeho webu. Tam jsem našel leccos, jen ne témata, na která se ptám.

Za KSČM mi odpověděli dva kandidáti, p. Semelová sice odeslala konkrétní odpovědi, bohužel leckdy velmi obecné a nekonkrétní. Na druhý mail, ve kterém jsem ji žádal o konkrétní postupy, doposud přes urgenci nereagovala. Druhý kandidát p. Beneš mne odkázal na několik webů, na které jsem zatím neměl příliš času. P. Dolejš na mail vůbec nereagoval.

KDU-ČSL  odpovídal asistent Cyrila Svobody, opět leckdy obecně, na další maily reagovalo několik lidí po urgencích, bohužel řešení konkrétních problémů jsem se nedočetl.

Pirátská strana přislíbila odpovědi zaslat, po počátečním naprostém mlčení se alespoň ozvali sami od sebe, takže zatím čekám.

TOP09, ODS  bez jakékoliv reakce od kandidátů. Zelené teprve hodlám kontaktovat.

Pokud Vás odpovědi výše uvedených osob zajímají, rád Vám je zašlu. Nicméně ubezpečuji Vás, že rozsáhlost a hloubka Vašich odpovědí je naprosto vyjímečná a proto ještě jednou děkuji za Váš čas, který jste jim věnoval.

Přeji mnoho zdaru.

Mgr. Josef Kalčík

Pokud Vás zajímá odpověď, kdo se z VV zabývá lobbingem a jak si představujeme protikorupční audit, přečtěte si mou odpověď.

Dobrý den, pane Kalčíku,
Děkuji za Váš e-mail a informace, kdo Vám na Vaše dotazy odpověděl. Ptal jste se mne ještě, kdo z Věcí veřejných se zabývá lobbingem a financováním politických stran.

Ve Věcech věřejných se lobbingem a financováním politických stran zabývá Ing. Lenka Andrýsová, která je lídrem kandidátky Věcí veřejných v Olomouckém kraji. Můžete ji kontaktovat e-mailem na l.andrysova@veciverejne.cz. Inspiraci, jak regulovat lobbing, lze čerpat třeba v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Německu, Francii, Dánsku, Rakousku a v Evropské unii. Pro základní přehled o této problematice doporučuji navštívit webové stránky http://www.inventurademokracie.cz/darek-ke-dvacetinam/lobbing/.

Co se protikorupčních auditů týče, chceme je provést na všech úrovních státní správy a samosprávy. Tyto audity lze zadat odborné auditorské firmě, nebo i interní pracovní skupině. Audit má vyhodnotit rozhodovací procesy a najít v nich slabá místa (netransparentnost, nejasná odpovědnost, slabá kontrola, chybějící lhůty apod.).

Hodně se o těchto protikorupčních auditech zabývá web www.bezkorupce.cz (konkrétně http://www.bezkorupce.cz/samosprava/strategie/1_kap_9_5.html).

Informace o našem protikorupčním programu jsme prezentovali na tiskové konferenci. Materiály z ní Vám zasílám v příloze.

Mějte se,
Radek John.