Obsah

Tvorba finančních rezerv je jednou z nejdůležitějších věcí, na které by měl každý člověk při hospodaření s penězi myslet stejně jako na to, jak začít šetřit a neutrácet za zbytečnosti.

Mezi nejběžnější způsoby investování patří dluhopisy, vklady do banky či nemovitosti. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

 

K čemu rezervy potřebujeme?

Na trhu existuje mnoho možností, jak můžeme své peníze zhodnotit. Než si nějaký vybereme, měli bychom si odpovědět na základní otázku: K čemu finanční rezervy potřebujeme? Budou naší jistotou při neočekávaných výdajích, nemoci nebo ztrátě zaměstnání? Budou sloužit jako spoření na větší projekt v budoucnu? Nebo je chceme nechat na důchod?

Pro každý důvod se hodí jiný druh spoření. Výběr ovlivní, jestli s penězi chceme nakládat v krátké době, nebo až za desítky let. A také jakou míru rizika a s jakými výnosy jsme ochotní investice podstoupit.

 

1) Dluhopisy

Dluhopisy jsou mezi Čechy velmi oblíbené a jsou považované za konzervativní a relativně bezpečný způsob jak zhodnotit své úspory. Velký boom zažily korporátní dluhopisy, kdy koupí cenného papíru poskytujeme půjčku soukromé firmě. To s sebou přináší sice vyšší zisky, ale také vyšší míru rizika než u státních dluhopisů.

Koupit si dluhopis je velmi snadné. Stačí si vybrat, jaká obligace pro nás bude nejvýhodnější a nejjistější a pak podepsat emisní smlouvu. Dluhopis držíme po předem stanovenou dobu (většinou 5 až 10 let), po jejíž splatnosti dostaneme nominální hodnotu listiny zpět. Mezitím pravidelně kasírujeme úroky dlužníka, kterému jsme peníze půjčili. Pokud se chceme dluhopisu zbavit dříve, můžeme ho prodat na burze dál.

Zní to pohádkově, ale tak jednoduché to přece jen není. Především je potřeba dobře si prověřit firmu nebo instituci, od které dluhopisy kupujeme. Nikdo nám totiž nezaručí, než bude společnost schopná své závazky dlouhodobě splácet a veškeré riziko leží čistě na nás. Prodávat dluhopisy může v podstatě každý, a na trhu je tak vysoká nabídka výnosných, ale i rizikových obligací.

  • + garantované a pevně dané výnosy
  • + možnost podpořit projekty, které se nám líbí

 

  • – riziko bankrotu firmy a ztráty prostředků
  • – velké množství nezajištěných emitentů a dluhopisů spekulativního stupně

 

2) Akcie

Akcie jsou méně jistým způsobem uložení peněz než dluhopisy. Na druhou stranu slibují zajímavé výnosy. Hodí se jako dlouhodobá investice v řádu i desítek let. Čím déle akcie držíme, tím vyšších zisků pravděpodobně dosáhneme. Musíme si ovšem obrnit nervy, protože hodnota akcií se může houpat jako na houpačce.

Na rozdíl od dluhopisů, držením akcie se stáváme spolupodílníky na zisku společnosti. Máme tedy právo na výplatu dividendy a můžeme se podílet na chodu firmy.

  • + Podílnictví ve významných společnostech
  • + Snadný prodej

 

  • – poplatky a daňové povinnosti
  • – nutná znalosti finančního trhu a vyšší vstupní kapitál
  • – pohyblivost ceny akcie podle kurzu

 

3) Bankovní produkty

Běžný způsob jak investovat peníze představují v Česku vklady do banky. Na běžných nebo spořicích účtech můžou peníze ležet v podstatě jakkoliv dlouho a většinou je máme v případě potřeby stále k dispozici. Na druhou úroky bývají nízké a zhodnocení vložených financí neslavné.

  • + Nízké riziko ztrát
  • + Peníze snadno k dispozici

 

  • – Malé nebo žádné zhodnocení prostředků

 

4) Nemovitosti

Koupit nemovitosti lze považovat za investici pouze v případě, že v ní pak sami nebydlíme. Jde o konzervativní a celkem bezpečnou investici, i když není pravdou, že ceny nemovitostí budou vždy jen růst.

Nevýhodou je, že je vlastnictví domu a bytu spojeno s řadou starostí. O nemovitost musíme pečovat, aby se udržovala nebo navyšovala její hodnota. Spadají na nás také náklady na provoz a zdanění.

  • + Nemovitost bude mít vždy nějakou cenu, takže o vložené prostředky nepřijdeme
  • + Pravidelný příjem z pronájmu nebo zisk z prodeje

 

  • – Poplatky a starosti spojené s provozem
  • – Riziko zničení nájemníkem nebo přírodní katastrofou
  • – Vysoká pořizovací cena a taky nízká likvidita

Kromě zmíněných forem investic existuje ještě mnoho dalších způsobů jak zhodnotit peníze. Někdo nakupuje zlato, obrazy, někdo zase spoléhá na podílové fondy. Jakou formu investování využíváte vy?

Jaromír Lehečka