Služby stomatologie v Praze momentálně nabízí více než 1400 zubních lékařů, což je téměř 20 % všech aktivních zubních lékařů v České republice. Tito odborníci jsou se zvyšujícím se zájmem pacientů o zubní péči a o služby v oblasti estetické stomatologie velmi žádaní. Pro kvalitu a finanční dostupnost jejich služby vyhledávají nejen čeští občané, ale také cizinci.

 

Stomatologie v ČR aneb dostupnost služeb

Ačkoliv se ještě před několika lety zdálo, že budou zubní lékaři v České republice za pár let ve velkém chybět, není dnešní situace tak vážná. A to zvlášť v porovnání s nedostatkem všeobecných lékařů u nás. Přesto je zubařů nedostatek a to zvláště na venkově. Tento problém by mohl být vyřešen státními příspěvky na zakládání nových zubních ordinací na takových místech, jak je uvedeno zde.

Jediný kraj, kde je dnes stomatologů dostatek (tj. méně než 1500 pacientů/lékaře), je Hlavní město Praha. Do Prahy se stahují, jak zubní lékaři ze Středočeského kraje, tak nově vystudovaní zubní lékaři, a tak zde stále vznikají nové ordinace a kliniky. Podle informací dostupných na serveru České stomatologické komory, více než 150 stomatologů v tomto kraji přijímá nové pacienty.

 

V Praze si tak lidé mohou vybírat z nepřeberného množství státních i privátních zubních ordinací a klinik nabízejících služby praktickému zubnímu lékařství, ale také ortodoncie či orální a maxilární chirurgie. Větší část těchto odborníků provozuje vlastní soukromé praxe, ať už samostatně nebo v rámci privátních klinik, kde poskytuje pacientům kvalitní péči o jejich chrup. Lékaři zde provádějí základní výkony jako například preventivní prohlídky a ošetření zubního kazu, ale také specializované výkony jako ošetření zubních kanálků a řešení chybějících zubů.

 

Některé výkony zubních lékařů jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami, hodně výkonů musí ale hradit pacient sám. Pokud přichází k úvahu obě možnosti, je na pacientovi, aby si vybral, kterou možnost preferuje. Nadstandardní ošetření může znamenat snížení bolestivosti ošetření, použití šetrnějších metod a modernějších materiálů, které jsou trvanlivější. U nadstandardu si může lékař vyhradit více času pro daný úkon, a tak ho provede pečlivěji. Toto ale neplatí univerzálně. Pokud si to tedy pacient může z finančního hlediska dovolit, často se to vyplatí zvolit dražší, nadstandardní péči. Někdy je nadstandard jedinou nabízenou možností.

 

Dentální hygiena jako nadstandardní péče

Mezi oblíbenou nadstandardní péči patří i služby dentální hygieny, které jsou dostupné ve více než 100 ordinacích v Praze. Někteří pacienti mohou žádat o příspěvek na dentální hygienu u svých pojišťoven, např. těhotné ženy. Dentální hygiena je velmi důležitou součástí stomatologie, protože jejím správným praktikováním se dá předcházet závažnějším problémům se zuby, např. vzniku zubních kazů a parodontózy. Při návštěvě dentální hygienistky, která je doporučována 2x ročně, je pacientům odstraněn zubní plak a kámen, a ukázána technika správného čištění zubů a mezizubních prostor zubním kartáčkem či nití, jak se můžete dočíst zde, jak se můžete dočíst zde. Pacienti si zde také mohou nechat vybělit zuby nebo si zakoupit balíček pro domácí bělení zubů, který je vyjde cca na 5 tisíc korun.

 

Moderní péče o zuby

Moderní privátní stomatologické kliniky a ordinace často nabízejí všechny tyto služby pohodlně na jednom místě. Mezi další jejich přednosti patří krátká čekací doba od objednání do návštěvy lékaře, která se pohubuje v řádu několika dnů, a ne týdnů, jako je tomu jinde. Také používají nejmodernější technologie, kdy jsou schopni například vymodelovat novou zubní korunku na míru pacienta a zrekonstruovat tak celý zub a to jen během jedné návštěvy. Tato zdravotnická zařízení dále nabízí individuální plán léčby a rozpočtový plán. Některá dokonce poskytují půjčky na nabízené služby.

 

Jaromír Lehečka