Obsah

Nepostradatelné kousky nábytku určené k vystavování nejrůznějších vzácností, třeba svátečního jídelního servisu, skla po předcích, reprezentativních knih či suvenýrů z cest; ano to jsou vitríny.

Tento užitečný kus nábytku pravidelně vídáme v obývacích, pracovnách ale i v pokojích pro děti. Podle kvality zpracování a použitého materiálu se jejich cena může vyšplhat z několika tisícovek klidně až na sto tisíc korun.

Takže pokud zrovna vybavujete domácnost, hodí se každá rada. Berte proto tento text jako průvodce, který vám pomůže s výběrem vhodného zařízení.

 

Vitríny z masivního dřeva – když toužíte po nábytku na celý život

Možná jste zdědili byt pro prarodičích, který zrovna prochází rekonstrukcí a co nevidět přijde na řadu stěhování. Držíte-li v ruce 3D vizualizaci budoucích interiérů, pak vám architekt určitě nabídl, že zajistí výrobu navrženého nábytku včetně vitríny na míru.

Takový postup je z hlediska investice do zařízení domácnosti často nejlepší, jsou-li použity trvanlivé přírodní materiály. Kromě kvality představuje další výhodu i jednotný styl celé kolekce. Pak není problém vybavit ve stejném duchu celý obývací pokoj, ložnici a klidně i chodbu od botníku až po věšáky.

U poctivě vyrobeného zařízení máte jistotu, že už ho nebudete muset obměňovat a nejspíš bude sloužit ještě vašim dětem.

Vyplatí se pečlivý výběr – rozhlédněte se po nabídkách

Další způsob, jak se stát majitelem stylového vybavení z masivu, nabízí kamenné a online prodejny nábytku, kde si kromě levnějších kousků koupíte i špičkové vitríny. Pořizovací začíná podle velikosti na 30 tisících korunách.

Řemeslně opracované skříňky s ozdobnou korunou a soklem však mohou stát i dvojnásobek. Korpus a vyřezávaná dvířka přitom bývají též ze dřeva, zatímco méně exponované části tvoří dýha.

 

Vitríny vybírejte s ohledem na to, kde budou sloužit

Ne každý je ale připraven investovat hodně desítek tisíc jen do pořízení nábytku. Zvlášť vybavení dětského pokoje je určitě rozumné zakoupit v běžné kvalitě a to z několika důvodů. Jak děti rostou, potřebují třeba větší postel.

A také je určitě nechcete v jednom kuse okřikovat, když si v pokoji hrají a dekorují skříně samolepkami. Vitrínky do koupelny by naopak zase měly být odolné a ty do obývacího pokoje rozhodně žádejte prosklené. Podle kvality pak začínají ceny vitrín na dvou tisícikorunách a dále stoupají.

 

Důležité je i to, co v nich bude

Při výběru vitríny myslete na to, co do nich chcete umístit. Třeba sklenky na šampaňské, karafy a některé sběratelské kousky budou vyžadovat vyšší prostor. Jídelní a čajový servis si zase vyžádá širší vitrínu. Také zvažte, budete-li potřebovat zásuvky, které se hodí téměř vždy a nezapomeňte ani na dvířka.

Vezměte do úvahy údržbu vitríny

Cenově dostupný sektorový nábytek bývá většinou z dřevotřísky. Vitríny z této produkce se vyznačují jednoduchými geometrickými tvary bez ozdob s rovnými hladkými plochami. To je z hlediska úklidu praktičtější, než údržba vyřezávaných prvků. V těch cenově nejdostupnějších vitrínách nebývá ani žádné zasklení, jen otevřené police, kam si děti rovnají hračky.

 

Dbejte na styl – špičkový design může mít i běžná produkce

Stejně jako u drahých kolekcí můžete i s cenově dostupnými kousky sladit celý vzhled pokoje. Vitrínu jednoduše doplníte pracovním stolem, skříní, postelí a policí ze stejné série. Některé výrobky z tovární produkce zdařile imitují exkluzivní nábytek, který navrhovali špičkoví architekti do vil z období funkcionalismu.

Ty si nechávala stavět elita zhruba před 100 lety v době mezi dvěma světovými válkami. Nebo byste dali přednost vitrínám vyrobeným podle mladých návrhářů? Stačí se jen porozhlédnout, co vyhovuje vašemu vkusu. Každopádně I vitrínami z běžné produkce můžete příjemně překvapit.

 

Pořizujete si vitrínu online?

Připomeňme si ještě pár pravidel pro online nákupy. Kvalitní nábytkové e-shopy poznáte podle rozdělení nabídky na jednotlivé pokoje, v nichž je zobrazena kompletní kolekce. Tak jednoduše zjistíte, zda nábytková sada zahrnuje třeba i vitrínu do koupelny či do ložnice. A nezapomeňte. Pokud vám z e-shopu nedopatřením přivezou vadný kus, měli by ho vyměnit na vlastní náklady.

Nyní už víme, co vše se promítá do vyšší ceny vitríny oproti její levné variantě. Ta kvalitní obvykle vydrží desítky let. Za nízké pořizovací náklady si zase můžete opatřit vitrínu do přechodného bydlení nebo do pokoje pro děti. Tak vybírejte uvážlivě.

Jaromír Lehečka