Obsah

Dobře fungující trávicí soustava patří mezi základy lidského zdraví. Detoxikace střev, ať již preventivní, nebo vynucená okolnostmi, může mít dlouhodobě blahodárné následky – ačkoliv řada doporučovaných kúr stále čeká na své vědecké ověření. Navzdory tomu mohou být prospěšné a pomoci s problémy jako je zácpa, nepravidelná stolice a celá řada dalších. Několika různými metodami očisty trávicí soustavy se bude zabývat tento článek.

Detoxikace střev – co je dobré vědět, než začnete

Čištění střev se může dít několika způsoby, včetně projímadel a klystýrů v případech, kdy je to zapotřebí. K takovým krokům byste ale bez dobrého důvodu přistupovat neměli. O svá střeva můžete dbát i méně radikálními, a přesto bezpečnými a účinnými způsoby, s nimiž vás nyní seznámíme. Pamatujte nicméně na to, že byste se do těchto kúr měli pouštět jen sporadicky nebo tehdy, kdy cítíte, že již je to opravdu zapotřebí! Dvakrát až třikrát do roka by mělo být více, než dostačující.

Proplach vodou je snadnou a oblíbenou metodou

Pití dostatečného množství vody a celková hydratace organismu velice prospívá při regulaci nepravidelného trávení. V rámci této metody se doporučuje vypít šest až osm skleniček vlažné vody a zároveň jíst potraviny s jejím vysokým obsahem, jako jsou melouny, rajčata, locika a celá řada dalších. O potravinách, které mohou vašim střevům prospět, se dočtete více zde.

Proplach slanou vodou je další možnou variantou

V omezeném množství může být osolená voda dobrým sluhou. Pomoci může také při očistě střev a při problémech se zácpou či nepravidelnou stolicí. V rámci této procedury se doporučuje vypít před snídaní plnou sklenici vody smíchanou se dvěma čajovými lžičkami soli. Kuchyňská sůl funguje také, častěji se ale používá sůl mořská nebo himalájská. Krátce vypití vás přepadne nutkání jít na toaletu, což je přirozenou součástí tohoto procesu – směs působí jako lehké projímadlo. Totéž zopakujte ještě jednou večer.

Strava bohatá na vlákninu je nezbytná pro správné fungování střev

Vláknina je velice důležitou živinou, a to nejen pro střeva, ale organismus jako celek. Mezi potraviny bohaté na vlákninu se počítají:

  • Fazole
  • Artyčoky
  • Čočka
  • Brokolice
  • Ořechy
  • Maliny
  • Borůvky
  • Celozrnné pečivo

A mnoho dalších.

Vláknina pomáhá „vysrážet“ nadbytečnou hmotu ve střevech a pomáhá jak při zácpě, tak při jejich nadměrné aktivitě. Zároveň posiluje užitečnou střevní mikroflóru. Na vašem menu by jídla bohatá na vlákninu tedy neměla chybět.

 

Džusy a smoothie mohou být skvělými „čističi“

Může jít o ovocné či zeleninové džusy. Existují studie, které jejich dopad na zdravé fungování trávicí soustavy zpochybňují, přesto jejich střídmým užíváním nemůžete nic zkazit. Zejména džusy s vysokým obsahem vitamínu C mohou být velmi prospěšné, neboť tento vitamín má očistné účinky. Smoothie mají pak oproti džusům mnohem vyšší podíl vlákniny.

 

Škrob má příznivé dopady na střevní mikroflóru

Jeho účinky jsou podobné účinkům vlákniny. Najdete jej obsažen v bramborách, rýži, luštěninách, zelených banánech a obilovinách. Má příznivý dopad na mikroflóru v trávicí soustavě a také údajně snižuje riziko rakoviny střev.

 

A nakonec nezapomínejte ani na probiotika!

Přidání probiotik na váš jídelníček je dalším z možných způsobů, jak prospět vaší trávicí soustavě, neboť takto podpoříte tvorbu mikroflóry, která je pro trávení klíčová. Probiotika najdete jak ve formě potravinových doplňků, tak přirozeně obsažena v jídlech jako jogurt, kimči, nakládané okurky, fermentovaná jídla či jablečný ocet.

To tedy bylo 6 účinných a přitom neinvazivních způsobů, jak dosáhnout rovnováhy ve střevech, zbavit je přebytku škodlivých látek a postrčit je k tomu, aby zbytek práce odvedly samy.

Jaký z námi uvedených způsobů je vám nejbližší a z jakého důvodu? Víte o nějakých dalších očistných kúrách pro střeva a trávicí soustavu? Dejte nám vědět v komentářích!

Jaromír Lehečka