Obsah

Elegantní žulová deska v ceně, která nikoho nezruinuje, se do kuchyně jistě hodí. Není to tak? Jestliže si pořizujete zcela novou kuchyň, kterou chcete vybavit tím nejlepším, co je dnes na trhu k mání, kuchyňskou linkou počínaje, pak vás možná částka, kterou zaplatíte za pracovní desku z žuly, nijak zvlášť nezajímá. V celkovém rozpočtu se taková položka ztratí. Možná ale počítáte každou tisícovku a přesto byste rádi měli kvalitní pracovní desku z tohoto staletími prověřeného materiálu? Schůdná cesta existuje a nutně to neznamená, že si koupíte podřadné zboží.

 

Žulová deska a cenově dostupná? Proč ne?

Většina lidí, kteří se ve věci příliš nevyznají, se domnívá, že rozměrnější výrobek ze žuly, čili granitu musí být mimořádně nákladnou záležitostí. Jistě, existují podstatně levnější možnosti, ale rozhodně není pravda, že si ho mohou dovolit jen ti bohatší. Jedno je jisté: chcete-li kuchyňskou desku z odolného materiálu, bude žula tím nejčastějším a nejlepším řešením. Téměř každá kuchyňská deska, která je z ní vyrobena, mívá nejen extrémně dlouhou životnost, ale je obvykle i velice elegantní a působí nadčasově. Věřte nebo ne, pořídit si do kuchyně odolné vybavení a to včetně nábytku se zpravidla vyplatí! Máte-li levnější zařízení, tak pokud vám na vzhledu vaší domácnosti záleží, budete ho nejspíš nuceni už za pár let vyměnit.

 

Na solidní granit si připravte tak 4 000 korun na metr

Odolnost je vlastností, která je od kuchyňských desek vyžadována především. A právě tu, spolu s působivým vzhledem, vám dobře vyrobená pracovní deska z žuly vždy zaručí. Tento „luxus“ a eleganci si dnes lze pořídit za ceny, které jsou skutečně dostupné. V porovnání s jinými přírodními materiály bude sice nutné sáhnout o něco hlouběji do peněženky, ale půjde o výdaj, který má téměř vždy smysl.

A o jakých přibližných částkách je tedy řeč? Ceny základního kamene zpravidla začínají na třech až čtyřech tisícovkách za běžný metr. Za šest či sedm tisíc by už mělo jít o skutečně vysokou kvalitu. Vždy však pochopitelně záleží jak na konkrétním druhu kamene, tak na výrobci.

 

Exotika i za 100 tisíc!

Protože je nabídka žuly skutečně pestrá, vždy se najde něco pro každého. A tak jsou tu druhy za již zmiňovaných pár tisícovek, které si dozajista může dovolit téměř každý, ale stejně tak lze sehnat i druhy exotické, jejichž pořízení může zájemce vyjít několikanásobně dráž! Za exotiku se zkrátka téměř vždy výrazně připlácí, i když existují i cizokrajné materiály, o kterých to už dnes neplatí. Například nábytek z ratanu jistě není navzdory svému exotickému původu nic extrémně nákladného. Ale to jsme trochu odbočili.

Svou roli v konečné ceně pak pochopitelně hrají požadované úpravy. K nejčastějším patří vyříznutí otvoru pro dřez nebo pro vodovodní baterii a také mnohdy nezbytné a často specifické tvarování hran. Může se tedy snadno stát, že se výsledná cena mimořádně kvalitní desky z exotické žuly, která pokryje větší plochu, vyšplhá klidně až ke sto tisícům! Za takové peníze však zákazník získá naprosto exkluzivní záležitost s takřka neomezenou životností.

5 hlavních výhod žulové pracovní desky

Žula (granit) je jednoznačně tím nejodolnějším přírodním kamenem, který je dnes k výrobě kuchyňských pracovních desek používán. A není to zdaleka její jediné využití. Jen pro srovnání: zatímco mramor dosahuje obvykle třetího stupně tvrdosti, granit může mít až stupeň sedmý! Odolnost je tedy jednou z pěti hlavních výhod tohoto kamene. Které jsou ty další?

  1. Již zmíněná odolnost proti mechanickému poškození je zřejmě nejdůležitější!
  2. Jde o zcela přírodní kámen a tak je i jeho textura vždy unikátní.
  3. Granitová deska si udrží svůj vzhled dlouhé a dlouhé roky. Oceníte zejména její lesk!
  4. Kuchyňské desky vyrobené ze žuly v sobě nemají žádné škodlivé látky Nemohou ohrozit vaše zdraví.
  5. Údržba je velice snadná. Většinu nečistot smyjete teplou vodou a na něco odolnějšího se nemusíte bát použít například škrabku.

 

Povrchové opracování se může lišit

Textura granitu je neuspořádaná a rovněž barevný dekor může mít celou řadu působivých odstínů. Žulové desky jsou proto už na první pohled opravdu atraktivní a každá je vlastně originálem. Pokud jde o povrchovou úpravu, může být lesklá, matná nebo i zdrsněná. Záleží jen na vkusu každého zákazníka. Je ovšem pravdou, že populární je dnes především lesklá varianta, která vzbuzuje luxusnější dojem. Nemůže být ovšem pochyb o tom, že elegantní a působivé budou všechny typy úprav.

 

Rostoucí obliba

Vysoká obliba, které se v poslední době pracovní desky ze žuly těší, proto není vzhledem k výše uvedeným skutečnostem žádným velkým překvapením. Kdo by nechtěl mít v kuchyni takřka bezúdržbový a přitom vysoce odolný pracovní povrch, který navíc skvěle vypadá?

A koneckonců ani cena nemusí být s trochou dobré vůle překážkou, nemyslíte? Nebo máte vůči těmto deskám nějaké zásadnější výhrady?

Jaromír Lehečka