Obsah

Investice do nemovitosti je vždy rozumným řešením, ať už v ní člověk bydlí sám, nebo se ji později rozhodne pronajímat. Hladová poptávka po vlastním bydlení v Praze krmí i nabídku, a tak developeři neustále nabízejí novostavby na prodej v Praze. Na ceně se odráží mnoho faktorů. Které to jsou a jak dobře vybrat?

5 kritérií, podle kterých vybírat bydlení

  1. Dopravní dostupnost
  2. Občanská vybavenost
  3. Cena
  4. Velikost objektu
  5. Příjemná lokalita

 

1) Dojíždět ano, ale ne hodiny

Dopravní dostupnost má v hledáčku především ten, kdo se poohlíží po novém domu nebo bytu v okolí Prahy. Lidé se sice stále více obracejí širšímu centru metropole zády, ovšem bydlení dál od Prahy je o to víc podmíněné každodenním dojížděním. Dobrá infrastruktura je tedy tím nejzásadnějším, co pracující lidé řeší. Oblíbené a na dojezd velmi dobře zajištěné jsou například obce směrem na Beroun, okres Kladno, Mělník i Poděbrady.

V tomto hledu mají byty přímo v Praze výhodu. Dopravní dostupnost je tu mnohem lépe podchycená rozsáhlou sítí městské hromadné dopravy. Lokality blízko metra jsou vždy žádanější a také o něco dražší. Metro v Praze naštěstí dosahuje často i do těch nejzazších oblastí. Ti, co dojíždějí do práce autem, se budou starat také o to, jestli jejich cesta nevede přes kritické body ranních a podvečerních kolon.

 

2) Školy, úřady, nemocnice i parky

Občanskou vybavenost můžeme rozdělit na veřejnou, komerční a rekreační. Do té první skupiny spadají školy a školky, úřady, banky i lékaři. Především rodiny s dětmi budou řešit, jak daleko to budou jejich ratolesti mít za vzděláním. Rozhodující můžou být i možnosti volnočasových aktivit (jako parky a sportovní hřiště), které spadají do rekreační občanské vybavenosti.

Důležitým hlediskem jsou obchody patřící do komerční vybavenosti dané lokality. Tady mají výrazné minus části v samém srdci metropole. Praha 1 je obecně považována za nepříznivou pro českého obyvatele, protože disponuje velmi slabou občanskou vybaveností a zaměřuje se hlavně na služby zahraniční klientele.

Atraktivní jsou naopak části jako Praha 5 – Smíchov, Praha 6 – Dejvice a Praha 4 – Pankrác, které nabízejí nejen dobrou síť obchodů a veřejných institucí, ale i parky a volnočasové vyžití. Navíc jsou ve velmi dobré vzdálenosti do centra.

 

3) Ceny jsou vysoké téměř všude

Kdo chce bydlet v hlavním městě nebo jeho okolí, musí si připravit tučné konto. Ačkoliv se dají najít levnější lokality, za život v Praze si člověk zkrátka připlatí víc než v jiných regionech. Vůbec nejvíce dá zájemce za luxus v podobě Prahy 1. Naopak do nejlevnějších lokalit spadá Praha 9, okrajová část Prahy 4 a Praha 8.

Čím dál od katastru hlavního města, tím níž se ceny dostávají. Především starší domy a byty, ale i pozemky se dají sehnat za rozumné ceny. U novostaveb může být situace odlišná, protože i blízké okolí středních Čech se za poslední roky stalo velmi žádané, a proto cena za bydlení i tady roste.

 

4) Za byt v Praze může být dům na venkově

Důležitým kritériem, podle kterého se lidé rozhodují, je, jak velký objekt si za danou částku pořídí. Není výjimkou, že byt 1+kk v centru vyjde dráž než 2+1 na okraji a ten je mnohdy i několikanásobně dražší než celý domek na venkově. Kdo plánuje rodinu, dá přednost lokalitě, která za stejnou cenu nabídne větší byt nebo domek se zahradou.

 

5) Příjemná lokalita

Pro každého znamená „příjemná lokalita“ něco jiného. Někdo řeší, jak moc velký hluk v okolí je (ať už kvůli tramvajím, sportovním nebo dětským hřištím), někdo architekturu, kterou se pyšní třeba Praha 2, Praha 1 i Praha 6. Jiný zase chce vědět, kolik přírody a zeleně najde poblíž. Díky dostupnosti a bohaté zeleni jsou oblíbené městské části Prahy 4, 9 a 10. Za nejméně příjemný byl dlouho považován Žižkov, ten ale nabízí přijatelné ceny a tím láká developery, kteří tuto část postupně zvelebují a modernizují.

Jakou část hlavního města považujete za nejlepší k životu vy? Kam byste investovali do bydlení peníze a proč?

Jaromír Lehečka