Obsah

Přemýšlíte nad novým dopravním prostředkem a řešíte, jak vybrat elektrokolo, aby splnilo všechna vaše očekávání? Právě s tím vám pomůže tento článek, kde najdete cenné rady a tipy, podle jakých kritérií se orientovat. Existují totiž různé druhy a je dobré přizpůsobit výběr konkrétním potřebám. Tak se pusťte do čtení, ať najdete nové elektrické kolo, které se stane vaším spolehlivým dopravním prostředkem.

Jak vybrat elektrokolo podle účelu používání

Nejdříve se musíte rozmyslet, jestli chcete elektrokolo primárně využívat jako dopravní prostředek například pro cestování po městě, nebo hledáte spíše sportovní pomůcku pro ježdění na horách či trénování kondice v okolí města. Modely jsou rozdělené do kategorií právě podle účelu jejich nejvhodnějšího použití od silničních elektrokol po elektrokola horská. Můžete se tak setkat s městskými variantami, jejichž předností je pohodlná jízda na asfaltových silnicích a na kratší vzdálenosti. Velkou výhodou je i snížení ekologické zátěže města, což se snaží podpořit například ve Finsku. Další kategorií jsou cestovní elektrokola, která si poradí s jízdou po silnici či šotolinové cestě a nabízí větší výdrž baterie pro ujetí delší vzdálenosti. Třetí pomyslnou kategorií jsou terénní modely, která zvládnou jízdu po nezpevněných cestách i v horském terénu.

Výběr podle dojezdu

V rámci jednotlivých kategorií postupujte podle dalších dílčích kritérií, kam patří i velikost baterie a tedy i délka dojezdu na jedno nabití. Většinou platí, že čím větší kapacita baterie, tím větší cena za elektrické kolo. Nejčastěji se setkáte s hodnotami v rozmezí od 400 Wh do 700 Wh. Ke každému elektrokolu samozřejmě dostanete nabíječku, takže ho můžete nabít kdekoliv v zásuvce a snadno se tak vypořádat i s trasou převyšující maximální dojezd na jedno nabití. Dokonce byla vymyšlena i solární nabíječka a o tento vynález se zasloužili studenti.

Sledujte umístění baterie

Dalším bodem je to, kde je baterie na kole umístěna. Nejčastěji se elegantně schovává v hlavní rámové trubce elektrokola. Toto řešení je praktické i díky svému vyvážení, takže se hodí pro případ, že potřebujete s kolem často manipulovat a přenášet ho například do kolárny v domě a podobně. Hlavně u městských elektrokol se setkáváme s baterií umístěnou vzadu, což hodně posouvá těžiště. Takový model se hodí pro parkování v garáži, kdy nemusíte řešit žádné vynášení a podobně. Pro snazší manipulaci volte variantu s baterií umístěnou za sedlovou trubkou, což je přímo v těžišti kola.

V úvahu vezměte i další vybavení

Stejně jako při výběru obyčejného kola záleží na kvalitě vidlic, přehazovačky a podobně, platí to i v případě elektrokol. Setkat se můžeme s vybavením v různé kvalitě. Je dobré počítat s tím, že nájezd na elektrokole je větší v porovnání s běžným kolem, takže je potřeba volit hlavně kvalitní vybavení s dlouhou životností. Roli hraje i celkové zpracování a design. Například od městského kola budeme očekávat přítomnost košíku či jiného odkládacího prostoru. Od sportovního kola zase chceme dynamiku a lehčí hmotnost. Před zakoupením je vždy lepší elektrokolo vyzkoušet a pořádně si ho prohlédnout. Cena je totiž většinou vyšší, takže je dobré dát si záležet a zvolit co možná nejlepší variantu pro konkrétní použití.

Až se pustíte do výběru elektrokola, už víte, podle jakých základních kritérií se orientovat. Nejdříve si ujasníte, na co budete ho využívat. Potom si vyberete dostatečnou kapacitu baterie a nezapomenete se podívat, na jakém místě je na kole umístěna. A na závěr porovnáte vyhovující modely podle další výbavy a klidně i designu a ceny. Kolo si můžete v každém případě doplnit o držák na telefon, který najdete na Revocase.

A jaký parametr při výběru elektrokola přijde nejdůležitější vám?

Jaromír Lehečka