Obsah

Pokud přemýšlíte nad nějakým novým kouskem oblečení do svého šatníku, možná jsou pro vás jako stvořené dámské vesty s kožíškem. Ty se v poslední době opět vrací do módy a své nositelce dokáží dopřát teplo i pohodlí.

Kožešina hřeje již po mnoho let

Pravdou zůstává, že kožešina jakožto přírodní materiál slouží lidem již od pradávna. Zde byly zdrojem potřebného tepla obzvláště ve velmi mrazivých oblastech. A později našly kožešiny své uplatnění i u šlechty, jakožto symbol luxusu. A tento symbol si nesou dodnes.

Velmi populární byla kožešina například v období protektorátu. O tehdejší módě se můžete dozvědět více v TOMTO článku.

Dámské vesty s kožíškem vybírejte pečlivě

Při výběru kožešinové vesty si dejte pozor na pečlivý výběr. Jedině tak nebudete z výsledku zklamaní. Tento kousek oděvu své uplatnění najde zejména v chladnějších jarních měsících nebo na podzim, kdy bude symbolizovat dokonalého společníka do sychravých dnů.

Kamenná prodejna vs. e-shop

Na výběr máte dvě možnosti pro nákup tohoto kousku oděvu. Buď zvolíte klasickou návštěvu kamenného obchodu, kde máte možnost si vestu vyzkoušet, nebo upřednostníte nákup prostřednictvím internetového obchodu. U těchto vest je však výběr velikosti poměrně jednoduchý. Obvykle stačí sáhnout po té velikosti, kterou nosíte i běžně. Kožešinové vesty se často zavazují, díky čemuž je velikost poměrně variabilní.

Pozor na napodobeniny

Přeci jen, pravá kožešina nesymbolizuje nejlevnější záležitost, a proto vzniká mnoho napodobenin. Ty však mají hned několik nevýhod. Kromě toho, že od nich nemůžete čekat stejnou kvalitu, vás mohou zradit i nepříjemným pocitem při nošení. Přeci jen – pravá kožešina je na dotek jemná a hebká.

Jak o kožešinu pečovat

Jakmile si vestu s kožíškem pořídíte, přichází na řadu otázka péče o tento kousek z vašeho šatníku. Rozhodně se vyvarujte klasickému praní v pračce, které by mohlo kožešinu poničit. Pokud dojde k nějakému ušpinění, vsaďte na obyčejnou vodu. Myslete na to, že kožešina pochází ze zvířat, a i těm při ušpinění stačí klasická voda.

Po ukončení sezóny poté svěřte kožešinu do rukou ověřené čistírny. Ta se o vestu postará velmi šetrným způsobem a zároveň ji důkladně vyčistí tak, abyste ji mohli již jen uložit a schovat na další sezónu.

A určitě kožešinu neukládejte do chladnějších místností. Tento materiál by se zde totiž mohl nevratně poničit. Pokud se chcete dozvědět o správném skladování materiálů více, přečtěte si TENTO článek.

S čím vestu kombinovat

A jako poslední přichází na řadu otázka, s čím vlastně kožešinovou vestu nejlépe kombinovat. Pravdou zůstává, že se jedná o velmi elegantní kousek, který si podobný styl své nositelky žádá. Kožešinová vesta je vhodná pro každodenní nošení. Pokud si ji pořídíte, určitě ji nenechávejte pouze na honosnější události.

Skvěle přitom doplní elegantní šaty nebo sukni s nějakým topem. Ale sáhnout můžete po kožešinové vestě i v případě, že dáváte přednost kalhotám. V takovém případě volte spíše jednobarevné kousky, které kožešinovou vestou právě ozvláštníte.

Pozor na množství materiálů

Kožešinová vesta je sama o sobě zajímavým a výrazným prvkem. I z toho důvodu se snažte ji zbytečně nezastiňovat tím, že ji doplníte dalšími netradičními materiály. Stejně tak barvy a vzory se snažte volit spíše střídmé. Přeci jen pravou kožešinu obvykle seženete v jejich přírodních barvách a tomu by měl odpovídat i zbytek outfitu. V případě světlé kožešiny tak může být zbytek oblečení v tlumených tónech a naopak. Moc pěkně bude vypadat kožešinová vesta v kombinaci s elegantním kloboukem a stylovou kabelkou.

Jaromír Lehečka