Obsah

Věděli jste, že průměrná cena ojetého vozu u nás už dávno přesáhla 200 tisíc?

Výkupem aut a jejich následným prodejem dalším majitelům se u nás zabývá nepřeberné množství malých i velkých bazarů. Pokud se právě chystáte zbavit vašeho ojetého vozu, možná vám přijde vhod pár informací týkajících se toho, jaké základní možnosti se vám v tomto ohledu nabízejí. Krom přímého odkupu je tu totiž také cesta tzv. komisního prodeje a v neposlední řadě se můžete pokusit vše zařídit i svépomocí a nabídnout vašeho plechového miláčka formou soukromé inzerce. Jaké jsou mezi jednotlivými možnostmi hlavní rozdíly? A která varianta by vám mohla vyhovovat nejlépe?

Výkup auta bazarem nebo prodej přes inzerát?

Jak jsme si řekli hned v úvodu, můžete váš opotřebovaný vůz odvézt do některého z celé řady tuzemských bazarů a pokusit se jej tam prodat přímo nebo ho dát tzv. do komise. Tuto cestu dnes volí převážná většina majitelů ojetin a je to vcelku pochopitelné. Zdaleka ne každý je totiž ochoten absolvovat třeba i několik schůzek se zájemci o nabízené auto a dohadovat se s nimi o ceně, vysvětlovat technické detaily týkající se stavu prodávaného vozu a podobně. To vše vás totiž obvykle čeká v případě, že se rozhodnete vydat cestou soukromé inzerce. Zatímco v autobazaru vše proběhne zpravidla hned napoprvé, vy zinkasujete peníze a tím to celé končí. I v případě komisního prodeje vám odpadne jednání s kupujícím, jelikož za vás tuto záležitost zkrátka vyřídí někdo jiný. Možná vám ale vyjednávání s případným kupujícím nevadí, máte i dostatek volného času a rozhodnete se právě pro inzerát. Nakonec proč ne? S trochou štěstí třeba utržíte více než v některém z bazarů.

Čím dál lépe jdou na odbyt auta zánovní

Mezi ojetinami, které u nás naleznou svého nového majitele, postupně narůstá podíl těch zánovních, za které lze zpravidla považovat vozidla maximální tří až čtyřletá, s díly a autodoplňky obvykle v perfektním stavu. Pokud jste tedy vlastníkem podobného vozu, nemusíte mít zřejmě obavy, že byste pro něj nenalezli kupce. Ceny budou navíc s největší pravděpodobností do budoucna stoupat. Jaký je v republice zhruba tržní podíl jednotlivých segmentů cca čtyřletých aut se můžete podívat v přiložené tabulce.

Podíl segmentů čtyřletých vozů na trhu s ojetinami (07/2017 – 06/2018)

SEGMENT PODÍL
Třída střední a nižší střední 33,7 %
SUV + terénní auta 28,2 %
Malé a mini vozy 19,5 %
MPV (rodinná auta) 12,3 %
Vyšší střední třída 6,3 %

Toto jsou 3 základní možnosti prodeje vašeho vozu

Nyní se na jednotlivé cesty, kterými můžete vašeho plechového miláčka zpeněžit, podíváme trochu podrobněji. Každá z nich má pochopitelně určité výhody i nevýhody a to, pro kterou z nich se nakonec rozhodnete, záleží tedy vždy na konkrétní situaci, v níž se jako majitel nacházíte.

1) SOUKROMÁ INZERCE – Jedná se o poměrně častý způsob prodeje ojetého vozu a volí ho především takoví lidé, kteří jsou technicky zdatní, svoje auto díky tomu dobře znají a chtějí mít navíc celý proces prodeje pod kontrolou. Chce to však zpravidla čas a trpělivost, protože pokud nenabízíte nějaký dlouhodobě žádaný typ ojetiny, kterým je třeba Octavie, Fabie nebo VW Passat a to za slušnou cenu, může celá věc trvat i několik týdnů.

K výhodám lze počítat zejména to, že můžete utržit o něco víc než v bazaru. A za mínus je pak možné označit především časovou náročnost této varianty a také fakt, že za zákona ručíte za všechny skryté vady a navíc jste odpovědni za to, že dojde k převodu automobilu na nového majitele.

2) KOMISNÍ PRODEJ – Není to sice tak častý způsob, ale někteří lidé ho upřednostňují. Jednoduše odvezete vůz do bazaru, kde ho vystaví a postarají se o jeho propagaci a následný prodej. Zpravidla tam vyřídí také všechnu potřebnou dokumentaci spojenou s celou transakcí.

Plusem je jednoznačně to, že nemusíte ztrácet čas, protože se o všechno postará někdo jiný. Nevýhodou je pak nutnost zaplatit nějakou provizi a také to, že po celou dobu nemáte vaše auto pod kontrolou a tedy nevíte, jak je s ním nakládáno.

3) PŘÍMÝ VÝKUP AUTOBAZAREM – Je to jednoznačně nejsnazší a nejrychlejší cesta, kterou se můžete vydat. Krom jediné nevýhody, která však může být pro někoho zásadní, skýtá tento způsob prodeje pouze samá pozitiva.

Ano, onou nevýhodou je pochopitelně fakt, že nejspíše obdržíte o něco nižší sumu, než byste si zřejmě představovali. To jednoduše proto, že bazar musí vydělat a s výkupem i následným prodejem bude mít přece jen nějakou práci. Přebere za vás však veškeré záruky, vyřídí kompletní dokumentaci a peníze dostanete obvykle ihned. A hlavně je vše rychlé a bez zbytečných starostí!

Každý musí zvážit, co mu lépe vyhovuje

Je pochopitelné, že každý člověk může preferovat jiný způsob, kterým se svého ojetého vozu zbaví. Nejčastěji však záleží na tom, v jaké finanční situaci se právě nacházíte. Pokud potřebujete peníze velmi rychle, zřejmě nebudete ztrácet čas ani s inzercí, ani s komisním prodejem a raději oželíte nějakou tu tisícovku, o kterou bude utržená suma nižší.

Máte-li ovšem času dost, pak dáte zřejmě přednost právě „komisi“ anebo zvolíte cestu inzerce, která je sice svým způsobem nejkomplikovanější, ale na jejímž konci vás může s trochou štěstí čekat částka o poznání vyšší, než v případě obou předešlých variant prodeje.

Víte už nyní, jakou možnost si zvolíte? Nebo by vám snad přišly vhod nějaké doplňující informace? Neváhejte si o ně napsat!

Jaromír Lehečka