Obsah

Pakliže hledáte byty k pronájmu v Mariánských Lázních, gratulujeme – nevybrali jste si zdaleka špatné místo. A vzhledem k rostoucím cenám nemovitostí jste nevybrali špatně ani možnost pronájmu. Teď ještě ta poslední část – vybrat si ten správný byt. Na co si dát pozor při výběru a prohlídce bytu, prozradíme v následujícím článku.

 

Proč hledat byty k pronájmu právě v Mariánských Lázních?

Toto architektonicky malebné město zasazené uprostřed krásné přírody Slavkovského lesa je lokalitou sice turisticky oblíbenou, ale nabízející zároveň i mnoho možností, jak sezónnímu ruchu uniknout – do lesa a přírody je to skutečně jen pár kroků, a pokud máte jízdní kola, o malebné cyklostezky zde také nouze není.

Ve městě je i dostatek kulturních akcí a téměř neustále v něm probíhají nějaké akce, plesy, koncerty, festivaly či výstavy. Co se pracovního uplatnění týče, město samotné je přirozeně orientováno v první řadě na lázeňství a cestovní ruch. Relativní blízkost Německa a Plzně ale zároveň znamená, že nemusíte být limitováni pouze těmito odvětvími a pokud vám nevadí trocha dojíždění, můžete sehnat dobře placené pozice i mimo město samotné.

A kromě toho všeho jsou Mariánské Lázně možná blízko tomu, zapsat se na seznam dědictví UNESCO.

 

Jak na hledání, aby člověk nenaletěl?

Pro většinu lidí je startovacím bodem při hledání bytu právě internet, a pokud nemáte v lokalitě dobré známé, kteří by vám vhodný byt doporučili, není nic špatného na tom, začít právě zde.

Nenechte se ale zlákat inzeráty, které vypadají až příliš dobře na to, aby byly pravdivé. Příliš nízká cena obvykle signalizuje nějaký skrytý problém, ať již jde o špatný technický stav, špatnou lokalitu (vždy si zjistěte více o konkrétní městské části, kde se byt nachází) či jakýkoliv jiný nedostatek – třeba stavbu dálnice pod okny (to snad v Mariánských Lázních hrozit nebude).

Také sledujte, jak dlouho již je inzerát zveřejněn. A také to, zda se tatáž nemovitost neobjevila již dříve někde jinde. Pokud se ji dlouho nedaří pronajmout, ptejte se makléře či majitele po důvodech.

 

Ještě než se na byt půjdete podívat, podrobte majitele či makléře „výslechu“

  • Jaké jsou rozměry bytu? 1+1 může znamenat opravdu leccos.
  • Jak jsou na tom rozvody vody, plynu a elektřiny?
  • Je budova zateplená?
  • V případě, že se jedná o starší budovu, prošla rekonstrukcí? Kdy to bylo naposledy?
  • Jaký je stav podlah a oken?
  • Je byt vymalován?
  • Patří k bytu i sklepní prostor a parkovací stání?
  • V jakém patře se byt nachází?
  • Jak je vybavený?
  • Je vybavený internetem a je internet zahrnut v nájmu?
  • A jací budou vaši sousedé?
  • Proč se z bytu odstěhovali předchozí nájemníci?

Zkrátka prověřujte a prověřujte, abyste později nebyli nemile překvapeni!

 

Představte si, že již jste v bytě zabydleni

Jak daleko to máte do práce? Pokud využíváte veřejnou dopravu, jaké linky tam vedou a není nutné moc často měnit spoje? Jaká je v místě parkovací situace, pokud máte auto? Dají se běžné potraviny a základní zboží nakoupit někde v pěší vzdálenosti, nebo je třeba dojíždět? Pokud máte děti, jak to mají daleko do školy? Klidně si vezměte k ruce mapu a odměřte si veškeré vzdálenosti.

 

Při samotné prohlídce můžete být kritičtí

Pokud se vám něco na bytu při osobní prohlídce nezdá, neváhejte to zmínit – budete to koneckonců vy, kdo tam bude bydlet. Nenechte se zviklat k odkývání všeho jen na základě nekritické chvály makléřů. Navíc, když projevíte nejistotu, můžete se nakonec dočkat třeba i slevy – ačkoliv to pravděpodobné není, za zkoušku to stát může!

Hledáte či jste hledali byty k pronájmu? Co byste poradili dalším ve stejné situaci? Ozvěte se v komentářích!

Jaromír Lehečka