Ačkoliv se tento pojem ozývá v médiích poměrně často, mnoho lidí stále neví, co je to bitcoin? Měna nabízí nejen zajímavý způsob, jak zůstat při placení anonymní, ale také investiční nástroj, který se výrazně liší od standartních finančních instrumentů – to nám napoví i pohled na graf jeho hodnoty. Ačkoliv vzniknul už v roce 2009, i dnes kolem něj koluje velký počet nejasností a polopravd. Pokud chcete vědět, jak funguje a proč by neměl uniknout vaší pozornosti, čtěte dál.

Co je to bitcoin – první virtuální měna

Bitcoin je první (ale ne jedinou) virtuální kryptoměnou. To znamená, že je založený na kryptografii – vědě, zabývající se šifrováním. Využívá open-source P2P platební síť – klienti komunikují přímo mezi sebou (na rozdíl třeba od bankovního systému, kdy veškerá komunikace prochází přes server dané instituce).

Vlastnost, která je pro něj unikátní, je kompletní decentralizace – jeho struktura neumožňuje žádnému jednotlivci ani skupině ovládat peněžní toky, zakazovat transakce, zabavovat účty, nebo vytvářet nové („tisknout peníze“), tak jak je tomu možné v běžném finančním systému. Každý uživatele je díky tomu správcem svých vlastních finanční – neexistuje banka ani jiná autorita, u které by byl uložený.

Česká republika a hlavně Praha je velice „krypto-friendly“ – dokonce u nás existuje i Krypto-bankovní asociace v čele s Karlem Fillnerem.

Uživatelé a těžaři – jak se obchoduje a vzniká bitcoin

Ve struktuře kryptoměny existují dvě role. Těžaři (mineři) a uživatelé.

Uživatel je každý, kdo jej odesílá/přijímá, nebo s nimi platí. Zpravidla má ve svém počítači nebo telefonu aplikaci, ne nepodobnou aplikacím pro online bankovnictví, pomocí které provádí veškeré operace. Tato aplikace (bitcoinová peněženka) uživateli přidělí adresu (34 písmen a číslic), která je v podstatě ekvivalentem čísla účtu u banky). Tuto adresu může veřejně sdílet a ostatní uživatelé mu na ní platit. Stejně tak může odeslat platbu na jakoukoliv jinou adresu. To je zpoplatněno drobnou částkou (obvykle v řádech haléřů), která je automaticky odečtena z uživatelovy adresy.

Těžaři (mineři) mají za úkol ověřovat transakce, které v systémů probíhají. Tyto transakce tvoří tzv. bloky (blok je seznam transakcí) a právě kontrola těchto bloků je práce těžařů. Tato činnost dříve probíhala na počítači, dnes již existuje speciální hardware – ASIC miner – který je výrazně efektivnější. Všechno probíhá pomocí speciálního software, který využívá výpočetní síly daného mineru. Z toho těžařům pochopitelně plynou určité náklady – jak za výše zmíněný hardware, tak elektřinu. Proč se tedy uživatelé dobrovolně stávají těžaři? Dostávají nejen odměnu v podobě nově vytěžených bitcoinů, ale také poplatky, které uživatelé platí za každou vzniklou transakci.

Existují dva druhy peněženek, klasické – ty v počítači udržují seznam všech transakcí, které v síti kdy proběhnuly, a jejichž obliba postupně klesá (hlavně z důvodu, že zabírají na disku velký počet místa – dnes i v řádech stovek gigabitů), a tzv. „lite“ peněženky, které udržují jenom zlomek transakcí.

Proč bitcoin využívat?

1. Je anonymní – jediný údaj, který o vás existuje, je vaše adresa. Ta neobsahuje žádné údaje o vlastníkovi účtu.

2. Transakce jsou téměř okamžité – zpravidla je v peněžence příjemce do několika desítek minut, a nezáleží na tom, kde ve světě se nachází. To je velká výhoda v porovnání s bankovními transfery, které mohou trvat i několik dní, a účtovat si vysoké poplatky.

3. Poplatek za transakce je minimální a nezávislé na výši odesílané částky – je možné poslat několik milionů za cenu pár korun.

4. Není manipulovatelný vládou či zájmovými skupinami – protože je síť distribuovaná mezi všechny uživatele a decentralizovaná, neexistuje žádná autorita, která by ho spravovala. Díky tomu také nepodléhají inflaci, protože na rozdíl od běžných peněz ho není možné „tisknout“.

5. A nakonec –je zajímavý investiční nástroj, který sice nese velká rizika, ale stejně tak nabízí obrovské potenciální zhodnocení.

Jak můžete vidět, nabízí nám nejen zajímavou možnost, jak investovat peníze, ale i jak zůstat při placení anonymní a vyhnout se zbytečným poplatkům. Těm odvážnějším dokonce umožňuje stát se těžaři a vsázet na jeho potenciální růst.

Jak si myslíte, že se bude vyvíjet v roce 2019 jeho cena? Můžeme čekat stejný růst a pád, jako v roce 2018, nebo nás čeká rok stagnace? Budeme rádi, když se podělíte o Váš názor.

Jaromír Lehečka