Obsah

Trápí vás, jak vybrat podprsenku, aby opravdu dokonale seděla vašim tělesným křivkám? Špatně zvolenou velikostí podprsenky riskujete, že omezíte průchod svých lymfatických cest. Také vám mohou vzniknout nepříjemné otlaky. Nebo vás může kvůli přílišnému utažení ramínek trápit bolest hlavy a zad. Oprostěte se od mýtu, že velikost 75 B je univerzální a bude vám sedět. Prozradíme vám, jak určit správnou velikost podprsenky přesně pro vaše prsa.

Jak vybrat podprsenku aneb měříme správně obvod

Podprsenky za posledních sto let prošly velkým vývojem, jejich účel však zůstal stejný. Dříve než se pustíte do vybírání samotného vzhledu podprsenky, je důležité orientačně znát svoji velikost. Díky tomu poté budete mít představu, po jaké velikosti při zkoušení sáhnout jako první. Značení se však může v některých obchodech lišit, a proto je poměrně časté, že si vyzkoušíte i velikosti spadající do těsné blízkosti kolem naměřené hodnoty.

Znát potřebujete dva rozměry:

  • Obvod přes prsa
  • Obvod pod prsy

Jak změřit obvod přes prsa

Obvod přes prsa je klíčový pro určení správné velikosti košíčků podprsenky. Tento obvod změřte v dobře padnoucí, nejlépe vyztužené podprsence. Vyhýbejte se však měření v push-up podprsence, jejíž výplň by mohla výsledný údaj nadhodnotit. Obvod měřte přes nejvystouplejší část prsou, v místech, kde se nachází bradavky. Při měření vydechněte a zjištěné číslo si zapište.

Jak změřit obvod pod prsy

Díky tomu, že budete znát váš obvod pod prsy, vám obvod samotné podprsenky nebude zbytečně odstávat nebo se naopak nepříjemně zařezávat do kůže. U tohoto měření je ideální, když poprosíte o pomoc další osobu. Měření by mělo probíhat opět v oblečené podprsence. Zvedněte ruce nad hlavu a poproste svého pomocníka, aby změřil obvod těsně pod prsy. Je podstatné, aby metr byl natažený přímo na těle, nikdy se nekrčil nebo náhodou nebyl ohnutý. Měření přitom opět provádějte při výdechu.

S pomocí těchto údajů se vydejte do obchodu, kde vám již prodavačka poradí. Nebo využijte některou z velikostních kalkulaček a svoji velikost podprsenky si jednoduše nechte vypočítat.

Jak si správně nastavit délku ramínek

Správně vybraná podprsenka drží prsa na svém místě především pomocí dobře padnoucího obvodu. Ramínka by tak vždy u podprsenky měly plnit spíše doplňkovou funkci. Nastavení optimální délky byste měli věnovat čas zejména před prvním nošením.

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že naše tělo není stoprocentně souměrné. Každá polovina našeho těla se lehce liší. Proto se nesnažte mít pravé i levé ramínko v úplně stejné délce, pokud cítíte, že vám to není pohodlné.

Ramínka podprsenky by neměla být volná a ani se zbytečně moc zařezávat do kůže. Při nastavování se můžete řídit jednoduchým pravidlem. To říká, že ramínka by měla být zvolena v takové délce, aby se vám pod ně pohodlně vešly dva prsty.

Časem podprsenku utahujte

I když si koupíte sebedražší a sebekvalitnější podprsenku, vždy na ni bude působit faktor času. Přeci jenom je to kousek, který jako žena nosíte každý den. Není se tak čemu divit, že v průběhu času se bude podprsenka mírně vytahovat.

Proto by podprsenka při nákupu měla na těle dobře držet zapnutá na nejbližší háček. Jakmile ucítíte, že obvod již nedrží tak, jak by měl, podprsenku postupně utahujte. A stejně tak zacházejte i s ramínky.

I když se v současné době můžeme setkat s trendem nenošení podprsenek, stále u většiny žen tento kousek symbolizuje základ šatníku. Jelikož podprsenku nosíme prakticky každý den, je třeba ji vybrat tak, aby neškodila vašemu zdraví. Dejte si pozor na správný obvod přes prsa i pod prsy a délku ramínek.

A jak jste na tom vy? Věnujete výběru podprsenky potřebné množství času nebo prostě sáhnete odhadem po nějaké, která vám tak nějak sedí? Zapojte se do diskuze v komentářích.

Jaromír Lehečka