Obsah

Máte radost z toho, že si konečně splníte své podnikatelské tužby a budete svým vlastním pánem? Po prvotním pocitu euforie musíte řešit i praktické otázky ohledně založení firmy a sídla firmy. Kam jej nejlépe umístit a je dobré jej mít na trvalé adrese? Co když jsem Slovák a chci si zařídit sídlo firmy v České republice? Bude to nemožné, nebo mi to zákony umožní? Co když provozuji e-shop? Čtěte dál a dozvíte se odpovědi nejen na tyto otázky.

Co znamená sídlo firmy a co obnáší jeho zřízení?

Sídlo firmy je legální služba, kterou poskytuje mnoho našich i zahraničních společností. Většinou pronajímají sídla na takových adresách, na nichž nás budoucí klienti jistě najdou. Sídlo firmy uvede majitel, právnická osoba, do společenské smlouvy, zakladatelské smlouvy či zakladatelské listiny. Tento akt má podobu notářského zápisu, jímž se zakládá obchodní společnost. Jinak nemohu začít podnikat. Kromě sídla se do ní uvede i jméno firmy či údaje o jednatelích společnosti (jejich jméno, příjmení a bydliště), předmět podnikání a také výše kapitálu. Toto sídlo se uvádí ve smlouvách, které právnická osoba uzavře – je to například smlouva o pronájmu nebo kupní smlouva a jiné. Mimo společenské smlouvy se uvede i do obchodního rejstříku nebo u fyzické osoby do živnostenského rejstříku. Podle sídla firmy lze ekonomické subjekty také vyhledat.

Co když změním sídlo firmy?

Obecně lze říct, že sídlo firmy čili místo podnikání je náležitostí smluv, jež právnické osoby uzavřou. Také se zapíše do veřejných rejstříků. Sídlo firmy je uvedeno správně a v plném rozsahu. Ale co to znamená, pokud změním sídlo firmy? Pak je potřebné ho neodkladně nahlásit příslušným orgánům. Jak v takovém případě postupovat a na co si dát pozor a čeho se vyvarovat? Ať už je sídlo mé firmy u nás nebo v zahraničí, nesmíme zapomenout nahlásit změnu příslušných úřadům, ale zároveň ji upravit v dokumentech. Proč? Protože také u daňového dokladu se uvádí sídlo firmy či místo podnikání, ve kterém plátce plní zdanění. Sídlo tak slouží jako fakturační a také i korespondenční adresa. Článek o tom, jak změnit sídlo firmy, jakož i vymazat jednatele je ZDE.

Co když provozuju internetový obchod?

Pokud ale někdo provozuje internetový obchod, pak mohou být adresy jiné. Pokud byste chtěli vědět o sídle firmy více, pak hledejte v občanském i obchodním zákoníku. A protože se váže s právnickými osobami, tak k němu oba zákony přistupují. Je tam dokonce stanoveno, jak postupovat s přemístěním sídla třeba u cizího státu, který chce zřídit sídlo v české republice. K tomu dojde, jenom když to umožní mezinárodní smlouva či zvláštní právní předpisy. Taky se stanoví, že sídlo může mít společnost jenom jedno jediné. A pokud u právnických osob mluvíme o sídle, pak u fyzických osob mluvíme spíše o místě podnikání.

Je vhodné mít sídlo v místě trvalého bydliště?

Protože zákon stanoví, že v sídle firmy musíme umožnit styl s veřejností a i zde přebírat poštovní zásilky, může to značně ovlivnit chod celé naší domácnosti. Představte si, že máte doma malé dítě a neustále vás i vaše blízké někdo vyrušuje. Jednou je to utahaná paní pošťačka s balíčkem, podruhé třeba netrpělivý klient, a aby to ho nebylo málo, tak potřetí zazvoní návštěva z finančního úřadu. Je jasné, že takové prostředí neumožní klidné rodinné soužití. A co když náhodou podnikání nevyjde a vy vyhlásíte bankrot? Firemní majetek nevlastníte, a tak vám exekutoři zabaví vše, co se jim z domácnosti hodí. Popřemýšlejte nad lukrativním sídlem firmy. O důležitosti přitažlivé adresy hovoří i TENTO článek. Uvažujete, že byste si přenesli sídlo své firmy do zahraničí? Jaké v tom vidíte pozitiva a pro koho se takový krok jeví jako nejvíce vhodný?

Jaromír Lehečka