Obsah

V tomto článku se dozvíte, jaké druhy designových dekorativních váz si můžete do Vašeho bydlení pořídit a díky tomu budete mít při výběru i mnohem širší přehled.

Designové vázy na trhu

V dnešní době existuje velmi velké množství obchodů, ať už kamenných či internetových, specializujících se na trendy v bytovém designu, a právě v nich můžeme všechny dekorace koupit.

Vázy se prodávají v několika materiálech, tvarech, velikostech, stylech a výběr je opravdu obrovský, každý si přijde na své, avšak je dobré vědět, že je z čeho vybírat.

Materiály používané pro výrobu:

  • sklo
  • keramika
  • porcelán
  • dřevo
  • hliník

Skleněné vázy mohou být vyrobeny z čirého či barevného skla a mají velmi široké využití. Mohou sloužit na květiny, ale také mohou jen tak stát bez ničeho, což podtrhuje jejich dekorativní účel. Sklo také může být hladké, broušené či jinak upravené tak, aby dodalo doplňku na jedinečnosti a stal se z něj opravdu ojedinělý designový kousek.

Keramické vázy patří mezi nejčastěji kupované a není se čemu divit, lze je sehnat v mnoha tvarech, stylech a i barvách, zkrátka na co si vzpomenete, většinou jsou k dostání v lesklém provedení. I právě ty keramické mohou sloužit pro vystavení květin, jak živých, tak i umělých, a různé umělé doplňky s nimi tvoří krásný stylový celek, který doplní Vaši domácnost.

Porcelánové vázy představují jednoduchý doplněk, a protože v jednoduchosti je krása, tak právě tento typ je tím pravým doplňkem pro jednoduše zařízené bydlení. Porcelánové dekorace se dají sehnat i ve starožitných vzorech, v takových, které vlastnily naše babičky a dodají archaický, přesto ale stylový ráz.

Dřevěné vázy nejsou sice tak populární jako skleněné, keramické či porcelánové, zato představují naprosto jedinečný doplněk, který jen tak nikde neuvidíte. Můžete je pořídit jak v lesklé, tak matné variantě či s různými vyrytými ornamenty. Dřevo též poskytuje velkou škálu odstínů, neboť je několik ho druhů, ze kterých lze vyrábět, proto si i zde každý najde tu, která se mu zrovna hodí. Velkou výhodou dřeva je též jeho odolnost.

Hliníkové vázy jsou díky svému materiálu odolné, každý si jich všimne, a to je přesně to, čeho chceme u dekorace docílit. Vsaďte na jednoduchost, vyzkoušejte vzdušný minimalistický styl, do kterého se hliník a jeho chladná stříbrná barva skvěle hodí. Ale i ta stříbrná barva může být nahrazena například zlatou či jinou barvou, která lépe doplní Váš interiér.

Nejen na květiny

Na květiny se většinou používají vysoké oválné s kulatým hrdlem, avšak ne všechny designové kousky musí mít nutně tento tvar a využití jen na uchování květin.

Dekorativní vázy jsou k sehnání v mnoha různých tvarech – oválné, kulaté, hranaté a originální tvary v podobě srdce, hvězdy a mnoho dalších, takové mohou stát samy a tvořit vkusný doplněk i bez květin. Po dlouhém pracovním dni není nic lepšího než návrat do útulného domova. Zabalte se do županu z Larond a užijte si chvíle strávené v pohodlí vašeho domova.

Nebojte se větších velikostí

Jako dekorace a bytový doplněk nemusí sloužit jen váza, která se jednoduše postaví na stůl, ale i ta, která může být vysoká právě jako ten stůl. Taková se může postavit do rohu či na nějaké prázdné místo, které je třeba něčím zaplnit a ani se do ní nemusí nic vkládat, popřípadě nějaké umělé květiny či proutí. Tyto mohou mít výšku i 100 centimetrů.

V tomto článku jsme Vám ukázaly, jaké designové kousky se dají sehnat a rozšířili taky Vaše obzory, neboť teď víte, že se nemusíte omezit jen na jednoduché vázy určené na květiny.

Máte i Vy doma nějakou dekorativní vázu například z jiného materiálu, než jsme uvedli, či nějaký velmi jedinečný designový kousek, který se jen tak sehnat nedá? Pokud ano, podělte se s námi do komentáře.

Jaromír Lehečka