Obsah

Drtič odpadu je dnes velmi užitečným pomocníkem v domácnosti. Během několika sekund dokáže zpracovat všechen organický odpad, který vznikne během vaření. Zbytky jídel, slupky od ovoce a zeleniny i kosti z vývaru průběžně splachujete do komory drtiče, kde se pak zlikvidují rozemletím a rozdrcením. Drtič z části nahrazuje sifon, ale používáte ho jen tehdy, když ho potřebujete. Stačí ho pouze zapnout pomocí spínače, jenž se nachází v blízkosti dřezu a na dosah ruky. Pokud drtič není zapnutý, má nulovou spotřebu energie. Dřez je možné v takové chvíli používat běžným způsobem.

Jak drtič odpadu funguje?

Vlastní provoz drtiče je vskutku jednoduchý a bezpečný. Po odstranění dřezové zátky se pustí studená voda středně silným proudem a zapne se spínač drtiče. Pak už můžete vhazovat zbytky přímo do drtiče. Větší kusy, které do něj samy nepropadnou, je možné bez obav protlačit rukou přímo do pracovní komory. Úrazu se bát nemusíte – vzdálenost mezi hrdlem drtiče a rotujícím prstencem je dostatečně velká. Po dokončení drcení (které poznáte změnou zvuku vydávaného drtičem ) nechte vodu téci ještě asi 15 sekund, aby se drtič i odpadní trubky důkladně propláchly. Jestliže budete dbát na dostatečný průtok vody během drcení a necháte vodu běžet také po ukončení procesu, prodloužíte životnost vašich odpadních trubek. Vzniklá kaše dokáže zejména z plastových trubek účinně strhávat mastnotu a nečistoty a zabraňuje tak jejich zanášení.

Do drtiče nepatří předměty které jinak házíte do odpadkového koše nebo recyklujete, jako jsou sklo, porcelán, plasty, kovy, igelitové sáčky a podobně. Obecně platí, že do něj nepatří nic, co není organického původu. Drtiče odpadu lze nainstalovat pouze do výpusti s označením 3,5 nebo 3 ½ o rozměru 92 mm. Jestliže uvažujete o jeho koupi, ujistěte se, že bude do vaší výpusti pasovat.

Jak drtič odpadu vypadá?

  • Drtič je v dřezu uchycený přes dřezovou přírubu. K této montážní sestavě dřezu je velice jednoduchým způsobem připevněno tělo drtiče.
  • Vlastní pracovní prostor drtiče je tvořen perforovaným rotujícím talířem, který je opatřený dvěma výkyvnými lopatkami, jež pomáhají rozhodit drcený odpad po stěnách prstence. Prstenec je umístěn v pracovní komoře, z níž odchází rozdrcený odpad spolu s vodou do kanalizace.
  • Drticí talíř s lopatkami je poháněn vysokootáčkovým motorem, jehož stator je tvořený permanentním magnetem. Tato konstrukce umožňuje dosáhnout vysokých otáček a velkého výkonu při minimální hmotnosti a rozměrech motoru.
  • Všechny části drtiče, které přicházejí do kontaktu s vodou, jsou vyrobené z antikorozních materiálů (plasty, kvalitní nerezová ocel ).
  • Hrdlo drtiče je opatřeno vyměnitelnou manžetou zabraňující zpětnému vystříknutí hmoty do dřezu během práce. K příslušenství drtiče patří i zátka, jež umožňuje napouštění dřezu vodou.
  • Na spodní straně drtiče je tepelná pojistka, která zabraňuje spálení motoru při případném zablokování pracovního prostoru cizím předmětem.
  • Drtič má zvláštní vstup pro připojení odpadu myčky nádobí.

Co je dobré vědět o údržbě drtiče odpadu?

Drtič nevyžaduje v průběhu své životnosti téměř žádnou údržbu. Pracovní prostor je antikorozní, elektromotor má samomazná ložiska. Jediné, co je potřeba občas provést, je vyjmutí ochranné manžety a opláchnutí její spodní strany. Částečky, které se mohou usazovat na její spodní straně, by se totiž mohly začít rozkládat.

Pokud je v drtiči překážka, ihned ho vypněte!

V případě, že se do pracovního prostoru drtiče dostane nežádoucí předmět (jako je zátka od láhve, příbor atd. ), je nutné drtič ihned vypnout. Po odstranění manžety můžete předmět bezpečně vyjmout pomocí vhodného nástroje ( například nůžek). V případě zablokování rotačního talíře nežádoucím předmětem je nutné drtič nejprve vypnout a následně jím pootočit například vařečkou tak, aby se výkyvné lopatky posunuly. Tím dojde k uvolnění předmětu, který je poté možno vyjmout. Po odblokování drtiče je nutné zkontrolovat stav jeho pojistky a případně ji zapnout. Drtiče odpadu jsou vysoce praktickými pomocníky. Vybavte si svou kuchyň i dalšími pomocníky z Lador, které vám budou ulehčovat každodenní práci.

Jaromír Lehečka