V žebříčku měst nabízejících levný pronájem bytu Praha asi nebude figurovat na prvním místě – jedině od konce. To ale ještě neznamená, že zde musíte na hledání levného pronájmu rezignovat. I v rámci města samotného jsou podstatné rozdíly, co se týče nákladů na bydlení. S kartami zde pak ještě zamíchala i koronavirová epidemie. V tomto článku se podíváme na možnosti těch, kteří ve městě momentálně shánějí levné bydlení.

 

Náklady na pronájem bytu tvoří největší položku pražských výdajů

To asi překvapí málokoho. Zájem o bydlení je ve městě obrovský a nabídka omezená. Vysoké nájmy jsou toho důsledkem. Ostatní náklady ale nejsou v Praze o moc vyšší než ve zbytku republiky. Potraviny a základní zboží zde povětšinou nakoupíte za stejné ceny, jako kdekoliv jinde. Samozřejmě pokud nenakupuje v samotném centru Prahy, které je vlastně takovým městem ve městě.

Nicméně problém vysokých nájmů, v nichž spousta lidí utápí podstatnou část svých platů, jen tak nemizí. Vše zlé je ale k něčemu dobré – krize způsobená koronavirem přiměla spoustu majitelů nemovitostí jít s cenami dolů.

 

Jak se koronavirus podepsal na výši pražského nájemného?

Především tak, že uvolnil tisíce bytů, které dříve sloužily účelům krátkodobého pronájmu, zejména Airbnb. S odlivem turistů teď majitelé rychle hledají náhradní nájemníky, a to i na dlouhodobý pronájem. Prázdná nemovitost pro ně koneckonců neznamená nic, než jen náklady. Toto náhlé zvýšení nabídky tak přimělo i ostatní pronajímatele bytů jít s cenami o něco níže.

Dnes tak není výjimkou narazit na byty, které se pronajímají o několik tisíc korun levněji, nežli před začátkem epidemie. Nájem u některých nemovitostí v samotném centru klesl dokonce i o 10 tisíc a více korun!

Jak se bude situace vyvíjet nadále, je těžké odhadnout. Turisté se budou do Prahy jistě postupně vracet. Jestli se ale Airbnb navrátí do předchozích kolejí, není zdaleka jisté. Již kvůli zhoršujícímu se postoji vůči tomuto druhu pronájmu, i kvůli opatřením chystaným k jeho regulaci. Možná, že spousta bytů skutečně zůstane pronajímaných dlouhodobě.

 

Kde se dá v Praze bydlet nejlevněji?

Jak již bylo řečeno, i uvnitř města jsou logicky rozdíly, co se týče výše nájemného. Spousta lidí sází i na okrajové čtvrti, případně i městečka a vesnice kolem Prahy. Relativně levné pronájmy lze sehnat například v následujících lokalitách:

  • Černý Most. Sice samotný okraj Prahy, ale s vynikajícím dopravním spojením – metrem se do centra dostanete za pouhých 20 minut. Černému Mostu dominuje především panelová zástavba, a byť nepatří k esteticky nejvzhlednějším částem Prahy, svým obyvatelům nabízí solidní zázemí včetně známého nákupního centra.
  • Na opačném konci Prahy pak najdeme Jižní Město, panelové sídliště, které je „Čerňáku“ v mnoha ohledech podobné. Metrem C se odtud dostanete do stanice Muzeum již za 18 minut. Jižní Město nabízí kompletní občanskou vybavenost včetně obchodů a školek a na pražské poměry solidní ceny pronájmů.
  • Kbely. O něco horší (nicméně zdaleka ne špatné) dopravní spojení je zde vynahrazeno dostupností nájmů, které zde patří k nejlevnějším. Najít bydlení zde lze i pod 10 000 měsíčně.
  • Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Toto klidné polabské dvojměstí toho má dost co nabídnout samo o sobě, zde jej ale zmiňujeme především díky jeho poloze v blízkosti Prahy. Do jejího centra se odtud veřejnou dopravou dostanete zhruba za tři čtvrtě hodiny, autem pak ještě rychleji. Nabídka bytů k pronájmu je zde trochu omezenější, ceny zato velice příznivé – bydlet pod 10 000 za měsíc je zde ještě reálnější než ve zmíněných Kbelích.

Schválně si zkuste zadat některou z těchto lokalit do vyhledávače nemovitostí (Bigle.cz a podobné portály) a o tamních cenách se můžete obratem přesvědčit sami. I pokud nic nenajdete takzvaně „na první dobrou“, ještě nezoufejte – nové nabídky jsou vyvěšovány co chvilku. Levný nájem v Praze sehnat lze!

Máte vlastní zkušenosti se situací na pražském realitním trhu? Co byste poradili těm, hledajícím co nejlevnější bydlení v hlavním městě?

Jaromír Lehečka