SDÍLET
Kulatý stůl na téma zákona o posílení institutu nutné obrany – můj dům, můj hrad
Dne 23. dubna se v prostorách Poslanecké sněmovny uskuteční kulatý stůl k problematice zákona o nutné obraně, neboli zákon „můj dům, můj hrad“.
V současné době policie bohužel není schopna garantovat dojezdovou dobu na místo činu a dokonce i samotné zákony jsou nastaveny ve prospěch zločinců, nikoliv běžných občanů. Stačí, aby se občan odvážil bránit útočníkovi a právní následky mohou být opravdu drsné – od odsouzení za bránění v osobní svobodě chudáka zločince až po verdikt úmyslná vražda.
Proto poslanec VV David Kádner předložil zákon, který má zavést u nás nás „doktrínu můj dům, můj hrad“ = princip „vlezl jsi neoprávněně do mého obydlí? Nediv se!“
K tomuto zákonu předloží v nejbližší době stanovisko vláda a tento kulatý stůl se má sloužit právě k tomu, aby se sladili postoje, jak navrhovatelů, tak zástupců ministerstev.
Poslední události ovšem staví problém ještě do jiného světla. Eurokomisařka Cecilia Malmström nyní totiž chce v celé EU omezit předpisem držení zbraní lhostejno kde, kdo a proč zbraň drží. Na tuto iniciativu bude třeba rychle reagovat a jasně říci, že v České republice chceme jít právě opačným směrem. Princip je přitom prostý: braňte se spolu s námi této legislativní zvůli nebo se pak nebudeme mít jak bránit sebe a své blízké!
Váženými hosty budou:
Radek John – exministr vnitra
Jiří Vítek – předseda Unie bezpečnostních sborů
John Bok – předseda spolku Šalamoun
David Karásek – člen představenstva Lex o.s.
Jiří Solil – advokát
a řada dalších odborníků